Jdi na obsah Jdi na menu
 


Letecké muzeum v Suchdole n.O ???????

Ano ,taky jsem neměl tušení o něčem podobném.Obrazek

Na popud kamaráda Zbyňka, ať pomůžu klukům se stavbou modelů pro muzeum, jsem se seznámil s Petrem Bartošíkem,nadšencem pro válečnou historii. Ovládá opravdu s přehledem letopočty bitev,čísla vojenských jednotek,vznik a vývoj zbraní..- no prostě člověk smeká před jeho znalostmi.Kluci potřebovali do expozice modely na statiku.Nechal jsem se ukecat a pustil jsem se do toho.Ale tím jsem si na sebe upletl bič J

Ke stavbě mi kluci dali stavebnice české firmy - nebudu jmenovat,šlo o modely strojů z 2.světové války.Byli to FW-190 ,P-51 B Mustang,Messerschmitt Bf 109 ,Spitfire ObrazekMk.9c , P 38 J Lightning. Na krabici byly modely super nafocené,v ní taky,ale jen do doby,než jsem se pustil do stavby.Ale přiznejme si, že zlaté české ručičky zvládnou všechno - a že bylo třeba co upravovat!!!! Během prosince a části ledna jsem klukům modely předal .Pak šly do rukou Zbyňka, který ještě dodělá patinu. Až je kluci nainstalují, můžete posoudit, zda-li se povedly.

 Při předávání posledního kusu jsem s sebou vzal pilota Beďu .Petr mu udělal takovou malou soukromou exkurzi muzeem.Během Petrova vyprávění jsem jedním uchem poslouchal a druhým okem udělal pár fotek, aby jste měli představu, co v muzeu je a na co se máte těšit ,než se do něj vydáte!!!!

V muzeu je opravdu na co se dívat.Expozice Pony Expressu,zmínka o elektrifikaci čObrazeki o rodácích Suchdolu.Ale nás zajímaly právě letouny dole v suterénu.Tam jsou různé exponáty týkající se obou světových válek a hlavně, čím se kluci pyšní, jsou vykopávky sestřelených letadel, právě nad územím Novojičínska.Na své si taky přijdou milovníci plastikových modelů a diorámat .Jsou jako živé.Toto modelářství je taky hojně rozšířené mezi modeláři a je to opravdu mravenčí práce a bádání v historii, než vznikne třeba takové dioráma bitvy o Kletnou!!!Obrazek

Po 2 hodinách jsme plni informací opouštěli muzeum i našeho průvodce Petra,který nás provedl, za což mu patří dík  !!!!

Pro ostatní : neváhejte a udělejte si čas na prohlídku.Opravdu budete překvapeni, co skrývá ve svém sklepení bývalá škola.

Jsem rád,že jsem mohl stavbou modelů obohatit a zpestřit expozici muzea party nadšenců ze Suchdola.

                                                                                                                                    J.Š sen

FOTKY ZDE